NADSTANDARDNÍ OČKOVÁNÍ

MENINGOKOK  B (Bexsero)

očkování proti typu B se přednostně doporučuje ve věkové skupině 0-4 roky, očkovat lze samozřejmě i starší děti – zejménena v adolescentním věku – 15-20 let. Očkovací schéma se dle  věku začátku očkování skládá z 1- 4 dávek, přeočkování následuje každých 5 let.

MENINGOKOK  ACWY (Nimenrix, Menveo)

kombinovanou vakcínou ACWY proti 4 typům meningokoka se doporučuje očkovat hlavně ve věkové skupině 2-6 let a 15-20 let,očkovat lze ale v jakémkoliv věku a to již od 2 měsíců (vakcína  Nimenrix). Očkovací schema se opět liší dle věku začátku očkování – skládá se z 1- 4 dávek, přeočkování je vhodné za 5 let.

KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA (FSME Immun, Encepur)

očkovat lze dítě starší 1 roku, ale běžně se doporučuje očkovat až mezi 4-6 rokem věku. Základní očkovací schéma se skládá ze 3 dávek, kdy první dvě dávky jnásledují po měsíci, za rok dávka třetí , a poté přeočkování nejříve za tři roky, a dále následuje každých 5 let.

ŽLOUTENKA A (Havrix, Avaxim, Vaqta)

očkovat lze proti žloutence typu A  od 1 roku věku, určitě očkování doporučujeme před vstupem do kolektivu – mateřská škola. Očkovací schema se skládá ze dvou dávek, druhá následuje za 6-12 měsíců po první, ochrana je po dvou dávkách celoživotní.

PLANÉ NEŠTOVICE (Varilrix, Priorix Tetra)

Priorix Tetra si může rodič zvolit jako alternativu zdravotní pojišťovnou plně hrazeného okování proti spalnčkám, zarděnkám a příušnicím (obsahuje navíc okování proti planým neštovicím). Jsou potřeba 2 dávky.
Varilrix je očkování výhradně proti planým neštovicím, aplikují se podkožně dvě dávky v rozmezí 1-3 měsíců.

ROTAVIRY (Rotarix, Rotateq)
očkují se kojenci mezi 6. a 24. (32.) 
týdnem věku, první dávku je nutné podat nejpozději do 12. týdne věku, vakcína se kape do úst. Rotarix vakcína se skládá ze dvou dávek, Rotateq z dávek tří.

HPV (Cervarix, Silgard, Gardasil 9)

očkování je mezi 13 a 14 rokem věku  hrazené zdravotní pojišťovnou od ledna 2018 již i pro chlapce / pro dívky již dlouhodobě /, jde o očkování  proti lidskému papilomaviru, který vyvolává maligní onemocnění – rakovinu děložního čípku a rakovinu řiti, dále  bradavice genitálního ústrojí, rakovinu dutiny ústní a papilomatozu hrtanu. Očkovací schema pro věk 13-14 let se skládá ze dvou dávek 6 měsíců od sebe, později je nutné očkovat již v třídávkovém schematu.  

CHŘIPKA

děti do 9 let, které nebyly dosud proti chřipce očkované, by měly dostat 2 dávky v intervalu cca 6-ti týdnů až 2 měsíců.  U starších dětí stačí podání 1 dávky. Očkování pro daný rok se provádí vždy na podzim.